שמירה על עיצוב גינות בעונת המעבר

תמונת המאמר

עונת המעבר מתאפיינת בטמפרטורות לא קבועות, גשם, יובש וכדומה. על מנת לשמור על עיצוב גינות או יותר נכון לומר לגרום לעיצוב הגינות שלנו לעבור את תקופת השינויים בהצלחה, כאשר הגדרת הצלחה לשימור הגינה היא שמירה על עיצוב גינות ללא נזקים. עלינו לבצע מספר פעולות בסיסיות על מנת למנוע ריקבון, יובש ואובדן הצמחייה.

אילו נזקים עלולים להיגרם לעיצוב גינות

כאמור תקופת המעבר עלולה לגרום לצמחייה שלנו ולגינה בכלל לעבור משבר רציני עד כדי אובדן הצמחייה. שמירה על עיצוב גינות יאפשר לנו ליהנות מהגינה ולהימנע מעקירה או שתילה מחדש של צמחים ועצים. אחת הסיבות העיקריות לפגיעה בעיצוב גינות היא השקיית יתר, בזמן עונת המעבר ישנן ימים חמים ולעיתים חמים מאוד שגורמים לנו לטעות ולחשוב כי הגינה שלנו מתייבשת, והפעולה המיידית שאנו מבצעים היא השקיה, אנו פשוט משקים את הגינה כאשר בפועל כול הגינה עדיין רוויה במי גשמים שאגורים מתחת לפני הקרקע. ההשקיה המיותרת למעשה מעמיסה על המים שכבר קיימים ועלולה לגרום לצמחייה להירקב ולנבול, גם חרקים עלולים לגדול ולהתפתח תחת פני השטח ולגרום נזקים לעיצוב גינות בעתיד. לעומת זאת הטמפרטורות הנמוכות יוצרות דיוק את ההיפך, ואם אנו נגזום את הצמחייה מוקדם מידי בעונה יתכן כי נגרום נזק לצמחייה שימנע ממנה להתפתח כראוי ואף ליצור כווית קור.

איך בכל זאת להתכונן לקיץ?

ראשית צריך לוודא כי פינינו את כל השלכת ועדרנו ואווררנו את האדמה כראוי. האוורור יאפשר לאוויר טרי להיכנס מתחת לאדמה ולהזין את הצמחייה. לאלו מבינינו שיש להם מדשאה, מומלץ לבצע תיחוח קם קלשון, נעיצת השיניים באדמה ויצירת חורים תאפשר לדשן לחלחל פנימה ולהזין את שורשי הצמחים והדשא. בנוסף לדישון יש לוודא כי מערכת ההשקיה תקינה ועובדת כראוי, מומלץ במקרה שיש מתיזים או ממטרות לפרק את הראשים ולתת למים לזרום בחופשיות וללא התנגדות. עיצוב גינות יכול להישמר לשנים ארוכות רק אם נטפח ונטפל בצורה נכונה ושוטפת. המלצה נוספת היא שבפתח כל עונה, קיץ או חורף להזמין גנן שמבין עניין ומקצועי, יחד איתו להכין את הגינה מבחינת דישון, גיזום וטיפול שיאפשר בעונה המתחלפת לקבל עיצוב גינות מרשים ומושלם ועם מינימום טיפול.

המאמר באדיבות - פינה בצל עיצוב גינות