הרוח הישראלית תומכת ומאמצת

מיקי דהב מנכ"לית הרוח הישראלית, שתומכת ומאמצת כפרי נוער עבור נוער במצוקה: "אנחנו ברוח הישראלית תומכים בין היתר בארבעה כפרי נוער בהם מתחנכים כ-1,000 בני נוער בגילאים 12-18. הם מגיעים מרקע משפחתי מרובה בעיות וקשיים שונים שאחד המאפיינים שלו הוא עוני.

עוני לא גורם להורות לא טובה, חשוב לזכור את זה. אבל עוני מייצר קושי בהתמודדות עם צרכים מיוחדים של ילדים, למשל כאלו הסובלים מבעיות של קשב וריכוז. עוני לא מאפשר להורים העסוקים בהישרדות פניות לתמיכה בצרכים הלימודיים של הילדים. עוני מונע אפשרות לתשלום עבור אבחונים ושיעורי עזר.

מחקרים רבים מראים את הזיקה הברורה בין השכלה לבין עוני בישראל. ככל שמספר שנות ההשכלה של אדם רב יותר, כך עולה שכרו הממוצע, קטנים סיכוייו להיות מובטל ומתקצר הזמן הדרוש לו כדי להשתלב מחדש במעגל העבודה. והפוך, ככל שצעירים מגיעים ממשפחות ממעמד חברתי –כלכלי חלש, כלומר ממשפחות עניות, קטנים סיכוייהם לרכוש השכלה ולהשלים תעודת בגרות, כל שכן השכלה גבוהה. בהתאמה, כבוגרים שכרם הממוצע יהיה נמוך יותר ויהיה להם קשה יותר להשתלב במעגל העבודה.

בכפרי הנוער מנסים לשבור את מעגל המצוקה הרב דורי. צוות הכפר, מורים, מטפלים ומדריכים פועל יחד לצמצם את הפערים ולהעלות על מסלול של הצלחה את הצעירים. מרביתם, בעלי פוטנציאל תקין לחלוטין להצלחה. הדבר נעשה באמצעות תמיכה מסיבית של פילנתרופים ישראלים.

שינוי עמוק וארוך טווח יושג באמצעות הגדלה ניכרת של המשאבים המוקצים לקבוצות אוכלוסייה מוחלשות, כבר בכיתות בית הספר היסודי ולאורך כל שנות הלימודים. אסור לנו לוותר על אף ילד או ילדה רק בגלל שהם מגיעים ממשפחה ענייה.

השקעה מסיבית תתרום להקטנתה של זיקת הגומלין בין עוני לחינוך על ידי צמצום הפערים העתידיים בהכנסות וכך להפחתת שיעורי העוני באוכלוסייה. בחירה במדיניות כזו תדגיש את חשיבותו של החינוך לחוסן הלאומי של החברה הישראלית  מחודש בעולם הגלובלי." סיכמה דהב.