חוות ענק 15 ק"מ מהחוף

תמונת המאמר

חברת "בראשית", חברת בת של 'גילי אושן' מבית היי סנטר, זכתה במכרז להקמת חוות ענק במרחק של כ 15 ק"מ מהחוף. בפיתוח החווה תיושם הטכנולוגיה המתקדמת של "גילי" המאפשרת מערכת כלובים טורית, המעוגנת בעוגן יחיד ומפעילה מנגנון הצללה והצפה של כלובי דגים במהלך סערות.

לחוות הענק פוטנציאל גידול של 2000 טון דגים בשנה. החווה הראשונה אשר תוקם מול חופי העיר אשדוד מבשרת מהפיכה בתחום שוק הדגים הטריים בישראל.

יתרונה של חוות דגים המיישמת מערכת טורית המחוברת בעוגן יחיד  (פטנט רשום של חברת גילי אושן)  הוא בתנועה הטבעית של המערכת הנקבעת  על ידי זרמי המים הפעילים באזור באופן המשמר את נקיון המים בהם גדלים הדגים. כמו כן נשמרת רמת החמצן האידיאלית לדגים וכן תוספי התזונה הנמצאים באופן טבעי בעומק הים.  יתרונות אלו זה מאפשר לדגים סביבה שהיא גם אידיאלית לקצבי גדילה מהירים , גם בריאה יותר. שילוב יחודי המאפשר שיפור משמעותי מאוד של איכות המזון מהים.

יוסי מלכנר, מנכ"ל גילי אושן: "החוות שלנו יביאו למהפכה בכלכלת החקלאות הימית בישראל ובעולם. עם הפעלת החוות תאפשר הטכנולוגיה של גילי אושן, לראשונה, גיוון בשוק צריכת הדגים  הישראלי. כיום, כ 70% מהדגים הנצרכים בישראל מיובאים והחוות המבוססות על הטכנולוגיה של חברת גילי אושן  תאפשרנה לצרכן הישראלי להנות מאספקה סדירה, ממיגוון רחב של דגים וכל זאת בעלויות נמוכות בהרבה. כמו כן תספקנה החוות תעסוקה מקומית למאות עובדים אשר יעסקו בחקלאות הימית ובמתן שירותים. הנכס המרכזי של הטכנולוגיה שלנו היא העובדה שהינה בעלת נקודת עגינה אחת יכולת צלילה וגמישות, מה שמאפשר לחווה לנוע ב- 360 מעלות ובכך – הן לחדש את סביבת מי הגידול של הדגים והן להקטין משמעותית את סיכון הפגיעה מסופות. הזכיה במכרז לחוות הענק מסמלת עבורנו עוד אבן דרך בהפיכת החברה לשחקן משמעותי בשוק החקלאות הבין לאומי".

יעל מיטלמן, מנכ"לית חממת היי סנטר: "היי סנטר גאה בהצלחות של חברות הפורטפוליו בכלל ושל חברת גילי טכנולוגיות בפרט. היי סנטר מברכת את חברת גילי על קבלת המענק מהאיחוד האירופאי  וגאה בפתרונותיה הטכנולוגיים החדשניים בתחום החקלאות הימית אשר מבשרים מהפיכה של ממש לאיכות הסביבה באמצעות שימור ונקיון המפרצים".   

אודות חברת גילי אושן

חברת גילי אושן הוקמה בשנת בחממת ההיי סנטר בחיפה בשנת 2010. החברה עוסקת בפיתוח טכנולוגיות חדשניות לחקלאות ימית הכוללות בין השאר פתרונות לבעיות זיהום מים ומערכות אקולוגיות ימיות מורכבות. הטכנולוגיה החדשנית לגידול דגים בלב ים שפיתחה הוכרה כמשמעותית לאספקת מזון מהים וכן לאיכות הסביבה.  החברה קיבלה לאחרונה מענק על סך של כ- 2.3 מליון יורו מתוכנית הורייזון של האיחוד האירופי שבמסגרתו מפתחת החברה מוצרים נוספים לשיפור וייעול תהליך גידול הדגים. המכרז בו השתתפה חברת הבת הינו בחסות ממשלתית מלאה והובל על יד משרד החקלאות. החווה תוקם כ 15 ק"מ בעומק הים מול חופי העיר אשדוד והינה בעלת פוטניציאל גידול של ש2000 טון דגים ממיגוון סוגים, בשנה.  

אודות חברת היי סנטר:  

היי סנטר, חממה פרטית והמרכז לפתוח יזמות טכנולוגית בחיפה, הינה חברת בת של החברה הכלכלית לחיפה המשקיעה בחברות מבוססות טכנולוגיה. החממה משקיעה בחברות המעוניינות להשתקע בעיר חיפה ולפתח את פעילותן בעיר, כמנועי צמיחה לכלכלת העיר. לחברה משרדים חדשים הממוקמים בעיר התחתית ומהווים חלק בלתי נפרד מתהליך התפתחותה וצמיחתה של העיר התחתית בשנים האחרונות.
בנוסף לפעילותה כחממה, מציעה היי סנטר ליזמים מיגוון פעילויות ושירותים כגון מרחב משותף ליזמים טרם הקמת החברה וכן משרדים לחברות היי טק צעירות המותאמים הנהנות מתשתיות  וסביבת היי טק מפרה.